Terrass – Millest alustada?

• Esmalt leia tulevase terrassi jaoks sobiv asukoht ja tee plaan. Kohta valides jälgi, et terrass ei jääks tuulte koridori ning otsusta, kas tahad nautida rohkem päikest või varju. Kas sulle on olulisem hommiku- või õhtupäike?

• Materjali valikut kaalu hoolikalt. Klassikaline immutatud või termotöödeldud puit ja lehis kestavad õige hoolduse puhul aastakümneid. Kui tunned, et Eestimaa suvi on terrassihoolduse jaoks liiga lühike, siis võid valida ka puitplastkomposiit terrassilaua, mis on ilmastikukindel ega vaja iga-aastast hooldust. Ära unusta, et vastupidav peab olema ka terrassi alusmaterjal – tugiraamistiku prussid ja vahetalad. Immutatud puitu on müügil rohelist ja pruuni värvi, kuumtöödeldud puit on aga meekarva. Lehise värv varieerub kollasest punakani, kuid tuleb arvestada, et see muutub aja jooksul halliks. Kõiki laudu saab toonida õlitamisega, immutatud puitu on mõistlik hakata õlitama alates teisest aastast.

• Ehitamist tuleks alustada vundamendist. Liivasele pinnale tuleb rajada kergplokkidest või betoonist alus, savise pinnase ja maja külge kinnituva terrassi puhul paigalda tugipostid kuni maa külmumispiirini. Tugipostiks sobib plastikust või metallist toru, mis tuleb täita betooniga. Terrassi alune ala täida killustiku või liivaga ning kata pealt geotekstiiliga, et takistada umbrohu kasvu. Ehita vundamendile prussidest tugiraamistik, paiguta vahetalad ning kinnita neile pealislauad. Alusraamistik tee tihe, nii ei hakka terrassipõrand vetruma. Laudade vahele jäta kindlasti 5-10 millimeetrit puidu paisumisruumi.

• Kui ehitad immutatud puidust, vali spetsiaalsed terrassi jaoks mõeldud kinnitusvahendid, valesti valitud kruvid roostetavad kiiresti läbi. Terrassi ehitamise käigus töötle ilmastikukindlaks ka laudade saetud otsad. Puidu eluiga saad pikendada erinevate terrassiõlidega.

KASUTUS JA HOOLDUS

  • Ära koorma terrassi raskete esemetega ja lase terrassile kukkuda raskeid või teravaid esemeid, see võib kahjustada terrassi pinda. Terrassimööbli jalgade all soovitame kasutada pehmendusi.
  • Kui jätta esemed ühte asukohta pikaks ajaks seisma, see võib terrassilaua pinda ebaühtlaselt pleegitada, niiskuse kogunedes võib tekkida ka hallitus.
  • Tasub jälgida, et terrassi vahedesse ei oleks kogunenud mustust, mis ei lase terrassil korralikult tuulduda. Puhastamiseks piisab üldjuhul harjast.
  • Plekid tuleks puhastada võimalikult kiiresti, et need ei saaks imenduda terrassilauda. Määrdunud pinda võib puhastada hoolduspesu vahendiga (1 osa hoolduspesu vahendit ja 10 osa vett). Puhasta eriti määrdunud pinnad tugevama hoolduspesu lahusega (1:1). Pesu järel loputa pinnad ja lase kuivada. Pindade puhastamiseks kasuta lahuseid ja pesuvahendeid, mille pH on neutraalne. Tugevamad pesuvahendid võivad valgendada ja mõjutada jäädavalt pinna värvust. Pindade puhastamiseks kasuta ainult pehmete harjastega harja, nii väldid pinna kriimustamist. Hallituse puhul tuleb kasutada seebivett või kauplustes müügil olevaid spetsiaalseid hallitusevastaseid puhastusvahendeid.
  • Terrassilauda tuleb õlitada kord aastas. Vahelduvates ilmaoludes, eriti ultraviolettkiirguse mõjul, kipuvad terrassilauad varem või hiljem halliks muutuma ja pragunema. Selle vältimiseks tuleb terrassi kord aastas õlitada. Õlitatav pind peab olema kuiv. Puidu niiskus tohib olla maksimaalselt 20% puidu kuivkaalust. Õlitamise ja kuivamise ajal peab õhu, pinna ja värvi temperatuur olema üle +5 °C ning õhu suhteline niiskus alla 80 %. Mida kuivem on puidu pind, seda paremini imendub õli ja seda kauem see kestab ja kaitseb.
  • Sobilik aeg õlitamiseks on mai algusest septembri lõpuni. Parim on pilvealune kesksuvine päev, kuid ilmastikutingimusi jälgides õnnestub see ka muul ajal. Otsese päikese käes õlitamist tuleks vältida. Varahommikust ja hilisõhtust õlitamist tuleks samuti vältida. Proovi õlitada nii, et pinnad kuivaksid enne öö saabumist. Terrassile langev kaste võib pinna väljanägemist kahjustada.